Brema – możesz się zdziwić!

bremenSpacer wąską uliczką secesyjnych kamieniczek, spokój, leciutki podmuch wiatru na policzku, czyli jak zorganizować sobie jednodniową podróż w czasie w mało popularnej, skrytej niemieckiej metropolii.

Znakiem rozpoznawczym Bremy nie są ogromne budowle, nowoczesne rozwiązania technologiczne ani gmachy muzeów, teatrów czy kin. Tutaj w Bremie symbolem stały się dwa niewielkie posągi. Pierwszy z nich to Roland, bohater znany wszystkim ze średniowiecznego eposu. Mieszkańcy miasta utożsamiają go z wartościami wolności, waleczności i niezależności. Z każdego domowego zakamarka można usłyszeć opowieści i wierzenia, że Brema tak długo pozostanie wolna, jak długo znajdujący się na rynku Roland będzie jej strzegł przed niebezpieczeństwami. Z tego powodu powstała również specjalna kopia posągu, która miałaby zastąpić natychmiast oryginał w razie jakichkolwiek zniszczeń czy usterek. Podkreśla to fakt, ze Roland jest nieodłącznym punktem miasta bez, którego życie po prostu nie mogłoby toczyć się zwykłym rytmem. Kolejnym pomnikiem są Bremeńscy Muzykanci. Monument przedstawia osła, psa, kota, i koguta stojących na sobie. Całość nawiązuje bezpośrednio do baśni braci Grimm. Opowiada ona historię czterech zwierzaków, które wyruszyły w podróż z ich dotychczasowego miejsca zamieszkania i razem właśnie dzięki „śpiewaniu” zdobyły nowe lokum. Baśń w której przeplata się motyw czterech wędrujących muzyków powiązana jest z bremeńską tradycją. Już o XIV wieku grajkowie w tamtejszych regionach wykonywali hejnały z kościelnych wież, ubarwiali muzyką poszczególne święta i z przyjemnością poszerzali swoje grupy o kolejnych wędrownych muzykantów.

Ekspresowa podróż

Podczas dwóch miesięcy gorących wakacji warto zwiedzić sobie to niesamowite, wciąż mało popularne niemieckie miasto. Niestety bilety lotnicze na lipiec i sierpień w tym roku nie są tanie. Najtaniej bezpośrednio z portu lotniczego imienia Fryderyka Chopina w Warszawie na lotnisko Brema Airport dostaniemy się za pośrednictwem francuskich linii lotniczych Air France. Koszt przelotu w obie strony wyniesie 661 złotych.

Gdzie się zatrzymać?

Ciekawym wyborem będzie na pewno nocleg w hotelu Walter zlokalizowanym na Buntentorsteinweg 86. Jest to przytulny, niewielki rodzinny obiekt, na terenie którego obowiązuje całkowity zakaz palenia. Zabytkowe centrum miasta oddalone jest od budynku o niecałe 10 minut pieszego spacerku. Dodatkowo aktywni sportowo ucieszą się z możliwości wypożyczenia roweru i odbywania tego typu wycieczek między secesyjnymi kamieniczkami niemieckiej metropolii. Hotelowa dobra to koszt rozpoczynający się od 240 złotych. W podobniej cenie noc spędzimy w Coffehouse, Ibis Hotel Bremen Altstadt czy Balladins Superior Hotel Bremen.

bremen