Finnair w centrum świata designu

Helsinki przygotowują się do przejęcia tytułu Światowej Stolicy Designu 2012 roku, dlatego tez na całym świecie, wszyscy przyglądają się dziedzictwu Finlandii w zakresie wzornictwa, sztuki i biznesu. Swoją cegiełkę dołożyła również linia lotnicza Finnair, która od ponad 80 lat korzysta z prac czołowych fińskich projektantów podczas ustalania wystroju wnętrza swoich samolotów i identyfikacji wizualnej. W swojej wieloletniej historii i wymiany floty na co raz to nowszą przewoźnik wielokrotnie wykorzystywał produkty między innymi firmy jak Iittala, która produkuje wyroby szklane. Znawcy branży zauważą także wiele elementów pochodzących od firmy Marimekko wytwarzającej materiały i odzież. Nawet w cateringu znajdziemy sztućce firmy Hackman. Z pewnością wiele osób zaskoczy fińskie wzornictwo, wystarczy wsiąść na pokład samolotów Finnair i wybrać się w podróż do Stolicy Designu czyli Helsinek. Trwa obecnie proces odnowy wzornictwa, dlatego podczas opracowywaniu wizualnej strony usług w Finnair, zgodnie z koncepcją nazwaną „Spokój ducha”, uwzględnia się informacje otrzymywane nie tylko od klientów, ale również od pracowników i partnerów, z którymi linie Finnair współpracują na lotniskach.

Finnair

Do ciekawszych pomysłów należy między innymi powołanie tzw. „Anielskich Pomocników” są to osoby, których zadaniem jest przyjazna pomoc na lotnisku Helsinki. Ich zadaniem jest na przykład pomoc w niesieniu walizki, pomoc w przewinięciu dziecka czy po prostu odpowiedź na wszystkie pytanie. Pomocnicy w szybki i praktyczny sposób załatwią każdy problem. Linia lotnicza Finnair i port lotniczy Helsinki już po raz drugi wypuściły w świat ośmiu Testerów Jakości czyli Quality Huneterów, którzy podróżując po całym świecie zbierali opinie i własne doświadczenia, które pozwolą poprawić jakość usług. Obie spółki liczą na wszelkie sugestie, które składają się na współczesne doświadczenie podróżowania.

Projektując wnętrza samolotów i wystrój lotniska również ważne są informacje płynące od pasażerów, dlatego projektant usługi bierze je wszystkie pod uwagę, by stworzyć pełny obraz i opracować wizję optymalnej podróży liniami lotniczymi. Podróżni oceniają również dotychczas wprowadzone innowacje, jest to informacja zwrotna, bardzo przydatna w tym procesie. Koncepcja designu usług „Spokój ducha” została opracowana w lutym 2011 roku i od tego czasu negatywne informacje zwrotne od klientów zmniejszyły się o 16 procent biorąc pod uwagę rok poprzedni.