Kierunek: Madera

madera island„Wiecznie zielony ogród Europy” tak określają to miejsce zarówno mieszkańcy jak i turyści licznie odwiedzający to rozkwitające miejsce. Madera jest niezależnym terytorium Portugali i wchodzi w skład Makaronezji, tak zwanych Szczęśliwych Wysp położonych na północno-wschodnim Atlantyku. W porównaniu do pozostałych części archipelagu Madera pod względem przyrodniczego bogactwa bije konkurentów na głowę. W opozycji do gołych skał, wulkanicznych stożków i nieczynnych kraterów oferuje porośnięte wzgórza, pełne kwiatów łąki i malownicze wodospady. To właśnie tam zieleń jest barwą dominującą i niezwykle wyrazistą.

Jednym z najpopularniejszych miejsc na wyspie jest miasteczko Funchal. Tutaj ludzie celebrują każdy dzień delektując się chwilą. Dookoła ulicy Rua de Santa Maria znajdziemy mnóstwo drobnych restauracji, knajpek i barów. Po spożytym posiłku i lampce wina tłumy wychodzą na zewnątrz na tak zwane fado i saudade. Jest to klasyczna portugalska impreza podzielona na dwa akty. W pierwszym liczą się humor i dobra zabawa w drugim melancholia, nostalgia i smutek związany z nieustającym procesem przemijania. Na szczęście druga faza „imprezy” jest rozumiana wyłącznie przez rodowitych Portugalczyków, dlatego zazwyczaj tańce, śpiewy i hulanki trwają od godziny 20 do białego rana. Niesamowitym zjawiskiem jest fakt, że Stare Miasto to również galeria sztuki pod gołym niebem. Obrazy malowane przez lokalnych artystów i wielbicieli sztuki zdobią drzwi każdej kamienicy, a gdzieniegdzie możemy również podziwiać instalacje artystyczne na ulicach czy w kawiarnianych ogródkach.

W Funchal z pewnością znajdziemy hotel doskonale dopasowujący się do naszych indywidualnych standardów. Luksus i pełen komfort zapewni nam znakomicie zarówno pięciogwiazdkowy Golden Residence Hotel z widokiem na największą kamienistą plażę jak i usytuowany w samym sercu miasta Residencial Americana. Natomiast dla naprawdę wymagający gości polecam wybudowany bezpośrednio na klifie Reid’s Palace. Sama nazwa obiektu wskazuje, że jest to prawdziwy naskalny pałac otoczony hektarami tropikalnych ogrodów i zapierającym dech w piersiach widokiem na Atlantyk. Za jednodniowy pobyt w Reid’s zapłacimy 1 156 złotych.

Najtaniej na Maderę z Polski dostaniemy się dzięki linią lotniczym TAP. Portugalski operator wprowadził promocję, dzięki której połączenie Warszawa-Funchal będzie jeszcze bardziej atrakcyjne. Całkowity koszt biletu lotniczego w dwie strony wyniesie minimalnie 1 300 złotych. Oczywiście cena może ulec zmianie gdyż zależy ona ściśle od daty i godziny naszej podróży. Ważne jest żeby podczas jakichkolwiek zniżek śledzić specjalny lotniczy kalendarz, w którym wyodrębnione są loty objęte promocją. A środki zaoszczędzone na podniebnym połączeniu będziemy mogli z radością przeznaczyć na różnego rodzaju inne, małe wakacyjne przyjemności.

madera island