Lecimy do Wilna

linie lotniczeNajwiększe miasto Litwy, stolica państwa, a zarazem Europejska Stolica Kultury 2009 roku oferuje turystom wielowiekową tradycję i specyfikę krajów nadbałtyckich.

Aby zrozumieć Wilno trzeba przyjrzeć się jego historii. Od zarania było miastem wielonarodowościowym. Spis ludności 1916 roku pokazał, że zamieszkiwało je 54% Polaków, 41% Żydów, 2% Rosjan i 2% Litwinów. W 2001 roku było to już 57,8% Litwinów, 18,7% Polaków, 14% Rosjan, 4,0% Białorusinów, 1,3% Ukraińców i 0,5 % Żydów.

Podczas II wojny światowej, 80.000 Żydów z Wilna zostało zamordowanych przez hitlerowców w lesie koło wsi Ponary. Po wojnie większość polskich mieszkańców przeniosła się do Polski. Najszybszym sposobem dostania się do Wilna jest samolot.

Vilnius International Airport jest największym cywilnym portem lotniczym na Litwie i znajduje się 6 km na południe od centrum miasta. Do znanych przewoźników możemy zaliczyć: Aer Lingus, Austrian Airlines, Finnair, PLL LOT oraz Lufthansę. W ich ofercie znajdziemy połączenia z Polski.

Jest kilka możliwości transferu z lotniska.Oprócz taksówki i pociągu najpopularniejsze są autobusy. Jazda autobusem do centrum zajmuje 15 minut, a autobusy odjeżdżają z lotniska co 10-15 minut. Bilet kosztuje około 2,50 PLN. Pociąg pokonuje ten dystans w 7 minut jednak odjeżdża jedynie co 45 minut. W przypadku korzystania z taksówek wybieramy tylko oficjalne korporacje. Kierowcy nie zawsze są uczciwi i bywa, że licznik pokazuje horrendalne ceny.

Najlepszym i najtańszym sposobem zwiedzania miasta jest piesza wycieczka. Wilno nie jest dużym miastem, a mimo to posiada największą w Europie Starówkę.

Do czasu Holocaustu spory obszar Starego Miasta był gettem żydowskim. Wiekszość budynków pochodzi z XIII – XIX wieku. W 1994 roku starówka wileńska została dodana do Listy Światowego Dziedzictwa UNESCO.

Do zabytków, ktore należy obejrzeć zaliczyć można: Zamek Giedymina – siedzibę książąt litewskich. Konstrukcja z czerwonej cegły powstała w XIII-XIV stuleciu na spadzistym zboczu. Oferuje najpiękniejszy panoramiczny widok Wilna. Kolejnym obiekem jest Wzgórze Trzech Krzyży. Zostało poświęcone siedmiu franciszkańskim mnichom, którzy byli w tym miejscu torturowani przez pogan zanim Litwa stała się chrześcijańskim państwem. Symbolizuje także rolę tej religii na Litwie.

Najważniejszym obiektem sakralnym w mieście jest Katedra. Stoi od 1251 roku, w 1387 roku została przebudowana w stylu gotykim. Obecny kształt zawdzięcza wpływom klasycyzmu.

Najpiękniejszą częścią katedry jest barokowa kaplica św. Kazimierza, zbudowana w latach 1623/36. W krypcie znajdziemy przekrój przez historyczne warstwy gruntu na których stoi Wilno.

Przed katedrą, na Placu znajduje się szczególna “płytka życzeń”. Gdy na niej staniemy i obrócimy się trzy razy nasze życzenie się spełni. Oznacza także koniec łańcucha ludzi utworzonego w 1989 roku w ramach protestu przeciwko Związkowi Radzieckiemu. Koniecznei należy zajrzeć do dzielnicy artystów Uzupis i na liczne, ważne także dla Polski nekropolie.