Linie lotnicze mogą zawisnąć na czarnej liście

Kiepskie Linie LotniczeCzternasty raz Komisja Europejska dokonała uaktualnienia czarnej listy przewoźników. Czymże jest owa czarna lista – otóż jest to lista linii lotniczych, które mają zakaz latania i lądowania na lotniskach położonych w obrębie Unii Europejskiej, ponieważ wg KE nie spełniają one określonych wymogów bezpieczeństwa. Pierwsza czarna lista została spisana w 2006 roku i co kilka miesięcy jest aktualizowana. Na europejskich lotniskach przeprowadzane są kontrole, podczas których sprawdzany jest stan samolotów oraz wyszkolenie pilotów. Wszystkie linie lotnicze, które nie spełniają norm bezpieczeństwa są dopisywane do listy, a te, które poprawiły standardy są z niej skreślane.

Z najnowszej listy wykreślono dwóch przewoźników z Indonezji: Metro Batavia i Indonesia Air Asia. Natomiast wpisany został przewoźnik Blue Wing Airlines z Surinamu. Od tej chwili samoloty tej linii nie mają prawa, ze względów bezpieczeństwa, latać na obszarze Unii Europejskiej. Powodem obecności tej linii lotniczej na czarnej liście była seria wypadków, którym uległy samoloty tego przewoźnika oraz “poważnymi uchybieniami” stwierdzonymi w trakcie kontroli na ziemi. Komisja nadal będzie m.in. monitorować działalność przewoźnika na podstawie wyników kontroli jego samolotów. Ponadto Komisja wezwała urząd lotnictwa cywilnego Albanii m.in. do wzmocnienia nadzoru nad wszystkimi przewoźnikami lotniczymi. Po pomyślnych kontrolach wykreślono z listy dwóch przewoźników z Indonezji: Metro Batavia i Indonesia Air Asia. Unijni eksperci docenili również postępy urzędu lotnictwa cywilnego Gabonu we wdrażaniu planu działań naprawczych.

Obecnie na liście Komisji Europejskiej znajdują się cztery linie lotnicze, które mają całkowity zakaz lotów do Unii Europejskiej, są nimi: Ariana Afghan Airlines z Afganistanu, Blue Wing Airlines z Surinamu, Siem Reap Airways International z Kambodży i Silverback Cargo Freighters z Rwandy. Zakazowi podlegają również wszyscy przewoźnicy (w sumie 278) z 17 następujących krajów: Angola, Benin, Demokratyczna Republika Konga, Dżibuti, Filipiny, Gabon(z wyjątkiem trzech przewoźników, których działalność ograniczona jest określonymi warunkami), Gwinea Równikowa, Indonezja (z wyjątkiem sześciu przewoźników, dla których całkowicie zniesiono ograniczenia), Kazachstan (z wyjątkiem jednego przewoźnika, którego działalność ograniczona jest określonymi warunkami), Republika Kirgiska, Liberia, Republika Konga, Sierra Leone, Suazi, Sudan, Wyspy Świętego Tomasza i Książęca oraz Zambia.

Na liście znajduje się tez dziewięć linii lotniczych, które mogą wykonywać przewozy na określonych warunkach: Air Koryo z Koreańskiej Republiki Ludowo-Demokratycznej, TAAG Angola Airlines, Air Astana z Kazachstanu, Iran Air z Iranu, Gabon Airlines, Afrijet i SN2AG z Gabonu, Air Service Comores i Ukrainian Mediterranean Airlines z Ukrainy.

Kiepskie Linie Lotnicze