Na City Break z bagażem podręcznym

Obecnie na rynku lotniczym panuje moda na tak zwany City Break. Są to kilkudniowe podróże do dużych miast na całym świecie. 3 dni w Barcelonie, weekend w Rzymie, czy Paryż i pamiątkowe zdjęcie pod wieżą Eiffla, wszystko jest na wyciągnięcie ręki i taniej niż myślisz. Wyjazdy organizowane od października do kwietnia charakteryzują się niższymi cenami oraz kompleksowym zwiedzaniem miasta. Dzięki szerokiej gamie połączeń z polskich lotnisk, bez problemu wybierzemy się w podróż do naszego ulubionego zakątka na świecie.

city break

Największy wydatek stanowi przelot i nocleg, Jeżeli nie chcemy rozszerzać naszych wydatków poza zwyczajny koszt biletów lotniczych za przelot w obie strony powinniśmy rozważyć opcję podróży wyłącznie z bagażem podręcznym. Korzystając z tego rozwiązania możemy zaoszczędzić nawet kilkaset złotych, ponieważ nie musimy dokupywać dodatkowo bagażu rejestrowego.

Dopuszczalne wymiary

Każda linia lotnicza określa wagę, ilość i rozmiar darmowego bagażu podręcznego. U większości tanich operatorów mamy prawo zabrać ze sobą jedną sztukę bagażu (torbę, plecak, walizkę), która nie przekracza 8 kilogramów wagi, a jej rozmiar wynosi maksymalnie 55 x 40 x 20 cm. Należy rozeznać się przed podróżą na rynku przewoźników i zorientować się jakie ograniczenia jeżeli chodzi o bagaż czekają nas kiedy skorzystamy z usług danej firmy. Przykładowo z Wizz Air do samolotu nie wejdziemy z bagażem podręcznym większym niż 42 x 32 x 25, ale już Ryanair czy Norwegian pozwalają pasażerom na posiadanie dodatkowej malutkiej torebki.

Zdania ekspertów są podzielone, jeśli chodzi o wybór pomiędzy walizką a plecakiem. Z jednej strony plecak jest lżejszy od walizki i można do niego spakować więcej rzeczy i nie przekroczyć restrykcyjnych przepisów wprowadzanych przez operatorów. Dodatkowo podróżowanie z plecakiem jest chyba jednym z najbardziej komfortowych i przyjemnych form przemieszczania się. Z drugiej zaś strony walizka utrzymuje kształt i nie ma problemu z przepisami dotyczącymi wymiarów.

Bezpieczeństwo

Czego na pewno nie wolno nam zabrać: ostre przedmioty (scyzoryk, zwykłe nożyczki czy nawet pilniczek do paznokci odpadają), płyny o pojemności większej niż 100 ml, kosmetyki trzymane w bagażu luzem ( mogą być źródłem utrudnień podczas kontroli). Wszystkie kosmetyki powinny być zapakowane razem i znajdować się w przejrzystej, zamykanej torbie.

Czy to się wszystko zmieści?

Tak, ale musimy spakować się umiejętnie i przede wszystkim z głową. Po pierwsze wybierzmy raczej plecak. Jest on bardziej elastyczny, w razie czego zawsze możemy coś wyciągnąć i założyć na siebie zmniejszając tym pojemność całego pakunku. Przed podróżą usiądźmy, zastanówmy się i wybierzmy wyłącznie rzeczy niezbędne (zawsze możemy kupić coś na miejscu). Pamiętajmy o ograniczeniach dotyczących przede wszystkim płynów i kosmetyków ( max 100 ml). Ubrania zwińmy w ruloniki i ułóżmy obok siebie. Pamiętajmy, że rzeczy przeznaczone do kontroli powinny znajdować się na samej górze plecaka.